23.062012

Joseph Conrad(3.12.1857 I 3.8.1924)

Kategori : Biyografi

makale resimİngiliz yazar Conrad çok sayıda modern yazara esin kaynağı oldu. Conrad anlamsız bir dünyada, çoğunlukla toplumun dışına itilmiş kahramanlarının ancak aşırı konumlarda kanıtlamaya fırsat buldukları insan onurunu konu almaktadır.

Conrad, Jozef Teodor Konrad Nalecz Korzeniovski adı altında Ukrayna'da Berditşev'de dünyaya geldi. Aristokrasiye mensup Polonya kökenli annesiyle babası, Polonya'nın Rusya'ya karşı ayaklanma hareketlerinin hazırlık çalışmalarına katıldıkları için, 1863'te Sibirya'da Vologda'ya sürüldüler ve çocuk burada büyüdü. Korzeniovski 12 yaşına geldiği zaman annesiyle babası öldü ve çocuk Krakov'da yaşayan akrabalarının yanına verildi. On altı yaşma gelince bir Fransız, 1878'de de bir İngiliz ticaret gemisine tayfa yazıldı: 1884 yılında İngiliz uyruğuna geçen ticaret filosunda subaylığa kadar yükseldiyse de 1894'te görevinden istifa ederek İngiltere'de Joseph Conrad adı altında yazı yazmaya başladı.

1895: ilk Romanı Almayer's Folly (Almayer'in Çılgınlığı, 1895) ve An Outcastofthe Islands (1896) adlı romanlarında görüldüğü gibi, Conrad ilk edebiyat denemelerinde henüz İngilizceye tam hakim değildi. Kenâisini Kongo'ya ve Malaya Adalarına götürmüş olan yolculuklarında edindiği izlenimleri ve başından geçenleri yapıtlarına aktardı. Yapıtlarının ana teması, toplumdan izole edilmiş ve hayatlarına bir anlam bulamamış ve başta disiplin ve sadakat olmak üzere, insani ve ahlaki değer¬lerini ancak medeniyetten uzaklarda tek başlarına kendilerini kanıtlamak zorunda kalınca keşfeden insanlardan oluşmaktadır. Conrad 1896 yılında kız arkadaşı Jessie George ile evlendi ve ondan iki çocuk sahibi oldu.

1900: Lord Jim Conrad'ın ilk dönem çalışmalarının en başarılı yapıtı, denizciler dünyasında geçen Lord Jim (1900) adlı psikolojik romanıdır. Genç bir subay, Jim, kahramanlık hülyalarıyla yaşamaktadır ama kendini kanıtlama denemesinde başarılı olamaz ve gözden düşer. Ancak küçük bir adaya düşünce aşkı ve kendine güvenmeyi öğrenir. Adayı basan korsanlarla savaşacağına, onlarla anlaşma yolunu dener ve bu yüzden ada sakinlerinden bazılarının öldürülmesini önleyemez. Adanın reisi Jim'i bu katliamdan kısmen sorumlu tuttuğu için ölüme mahkum edilir.

izleyen yıllarda çok sayıda yazdığı deneme, öykü ve romanlarında Conrad, Britanya sömürgeciliğini ve Batı medeniyetini diğer kültürlerle kıyaslayarak eleştirir. Conrad Heart of Darkness (Karanlığın Yüreği 1902) adlı romanında bu eleştirilere tam anlamıyla yer vermiştir, Sembolizmin damgasını bastığı bu yapıttaki imalı dil, romanın konusundan daha önemli bir hale geldi. Lord Jim'de olduğu gibi, burada da Kaptan Marlow adında hayali bir figür başından geçenleri anlatır. Gözünü korkutan balta girmemiş ormanların ortasından geçen Kongo ırmağından geçerek yaptığı yolculuk, aynı zamanda kendi bilincinin içine yaptığı seyahatin sembolü haline gelir.

1904: Nostromo Conrad’in toplumsal eleştirisel başyapıtlarından biri Nostromo. A Tale of the Seaboard (Nostromo. Deniz Kıyısında Bir öykü, 1904) adlı romanıdır. Conrad burada hayali bir Güney Amerika devletindeki rüşvetçi kapitalist toplumu, psikolojik tasvirlerle gözler önüne serer. Kahramanlarının sözde siyasal ya da ahlaksal ideallerinin maskesini düşürerek hem lafı her hareketin dürtüsü olan salt materyalizme ve kendini beğenmişliğe bağlar. Daha önceki romanlarında olduğu gibi Conrad, Viktorya dönemi roman geleneğinden ayrılarak yeni bir anlatma tekniği kullanmıştır: Öznel bir anlatıcının yanı sıra, sürekli değişen perspektifler ve araya serpiştirilmiş pasajlar. Bunun dışında bilinç akım tekniğini ve geriye dönüşler kullanarak klasik kronolojik yapıyı da kırdı.

1913: En Büyük Başarısı Conrad The Agent (Gizli Ajan, 1907) ile psikolojik dedektif romanı denedi ve bu yapıtın içeriği 1936 yılında Hitchcock tarafından Sabotaj adlı gerilim filminde kullanıldı. Aralarında Under Western Eyes (Batı'nın Gözleriyle, 1911) de bulunmak üzere, Conrad'ın, Batı'nın dünyasının süper gücü olma çabalarını konu alan diğer yapıtlarının yanında 1913'te Chance Victory (Zafer, 1915) ve bir dizi başka romanlarında olduğu gibi, Conrad konusunu egzotik yerlere taşıdı, ilk dönem yapıtlarının karmaşıklığı yerini daha basit karakter tasvirlerine bıraktı, önceleri sürekli parasal sorunlarla savaşmak zorunda kalan Corrad, geç gelen bu başarılan sayesinde mütevazı bir varlığa erişti. 1921'de Notes on Life and Letters (Hayat ve Edebiyata Dair Notlar) adlı otobiyografisini sundu. Üç yıl sonra, 66 yaşında oturduğu Bishopsbourne/Kentte hayata gözlerini yumdu.


Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın ya da yazarlık başvurusunda bulunun.

Yorumlar :